By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

5 filmů, díky kterým si zase zamilujete evropskou kinematografii

Mysteriózní, civilní a skvělé. What else?

Pokud jako já milujete tajemno a napětí, jsou následující filmy to pravé pro unuděný večer. Hollywoodská produkce je sice stále dokonalejší a využívá nákladnou postprodukci, skutečný kontakt s divákem se z ní ale ztrácí. To ovšem není případ následujících pěti mysteriózních, poctivých detektivek – vnímavého diváka jistě potěší, že mimo jediného z filmů žádný nebyl v české distribuci. Enjoy.

 

LA CARA OCULTA 159382213_04dc0e

 

La Cara oculta (Španělsko, Kolumbie, 2011)

Jak spolu může souviset bunkr bývalého nacistického zločince, žárlivá milenka a ochotná číšnice? To vám ukáže krásná a smutná Skrytá tvář a režisér Andrés Baiz. Hlavní hrdinku Martinu Garcíu známe třeba ze seriálu Narcos nebo filmu Biutiful.

overaly

el-cuerpo-screenshot

 

El cuerpe (Španělsko, 2012)

Jak se může ztratit celé tělo z márnice a jak vám tím někdo může chtít uškodit? To bravurně rozehrává napínavý španělský film Tělo, ve kterém hraje tamní oblíbená hvězda Belén Rueda. Brilantní film byl nominován na řadu španělských cen, některé i získal, u nás v distribuci nebyl.

overaly

contratiempo 6fae99a402ec4716562d6936aacc0a8b2c959829

 

Contratiempo (Španělsko, 2016)

V pořadí třetí hispánský počin a opět trefa do černého; automobilové nehody jsou „oblíbeným“ námětem filmařů pro své „před“ a „po“, aneb otázku jak vám jedno rozhodnutí může změnit život. Anebo to bylo trochu jinak? Mimo vypiplaného scénáře, kterému ani nadprůměrně inteligentní divák jen tak nepřijde na kloub, je film krásný i neobyčejnými záběry Barcelony.

overaly

loft maxresdefault

 

Loft (Belgie, 2008) 

Film tak dobrý, že už má ne jeden, ale dokonce dva remaky, je z dílny Belgie a pojednává o jednom šmajchlkabinetu, který si spolu pořídí prohnaní přátelé. Bohužel v něm ale dojde ke zločinu. Co teď? Mimochodem na remake z roku 2014 byl do USA přizván sám původní režisér – originál je ale originál, jak dokazuje hodnocení filmových databází.

overaly

ne-le-dis-a-personne-cluzet-thomas-1

 

Ne le dis à personne (Francie, 2006) 

Pokud se stále nemůžete vynadívat na filmy s tématikou neprůstřelné korupce a bezmoci obyčejných lidí, jakkoli vás toto téma deptá, sáhněte po kriminálce Nikomu to neříkej. A protože jde o francouzský film, jeho motivem bude i romantická láska. Těšit se můžete i na francouzskou ikonu, anglickou herečku Kristin Scott Thomas. Tento jediný film byl před deseti lety uveden i u nás v kinech.

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje: archiv

Vydáno: 27.9.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Alespoň z 90 % přírodního původu, ekologické obaly a lehčí krabičky, to jsou nové produkty péče Good Skincare z nové řady Sephora Collection. Odličovač očí, hydratační a zmatňující péče, vatové tampony, noční krém, micelární voda, peeling a další. To vše, výjimečné[číst více]
  • Dřív jsem je prakticky nenosila. Vlastně tak maximálně na chatě. A dneska bych v nich nejraději chodila od pondělí do pátku a kdyby mi to nepřišlo “příliš ležérní”, nosila bych je všude od denních porad až po večerní party. A[číst více]
  • rizoto eva   Přiznávám závislost na medvědím česneku, který jsem ještě před dvěma lety vůbec neznala. Myslím, že tohle šílenství přesně v tu dobu začalo a medvědí česnek začne být za rok pravděpodobně chráněná rostlina 😀 Takže máte ještě tak měsíc na to[číst více]

 Wishlist