By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Gabriela Peacock: Ty nejzdravější oleje na vaření 

Vykročte do nového (a zbytečku starého) roku se správným olejovým know-how. Protože bez tuků to prostě nejde.

olive-oil-968657_1920

Oleje obecně obsahují hodně tuků, ale velká část z nich je prospěšných. Jenže i ty zdravé se mohou stát škodlivými, pokud je použijete při vyšších teplotách, než je jejich kouřový bod. Ty mají různé oleje odlišné a pokud jejich teplota tento bod přesáhne, začnou oxidovat, čímž vytvářejí volné radikály, které jsou pro tělo škodlivé. Přečtěte si proto náš návod na užití zdravých olejů tak, aby zůstaly co nejlepší.   

Avokádový olej (271 °C) 

Avokádo se stalo synonymem zdravého životního stylu, takže není divu, že i olej z tohoto ovoce je nyní nedílnou součástí moderních kuchyní. Jeho nezvykle vysoká koncentrace beta sitosterolu našemu tělu umožňuje přeměnit nezdravé tuky ve zdravější formy, které méně poškozují buňky, čímž snižují riziko onemocnění srdce a zpomalují proces stárnutí. Obsahuje také spoustu v tucích rozpustného vitamínu E, který dokáže nakopnout imunitní systém. Avokádový olej je stálý dokonce i ve vysokých teplotách, což z něj činí neuvěřitelně všestranný tuk na vaření.

Nejlepší na: pečení zeleniny, marinády 

Ghí (252 °C)

Jihoasijský olej na vaření, známý také jako přepuštěné máslo, skutečně ustojí i vysoké teploty prskající pánve. Je skvělým zdrojem vitamínu A, E a K a bohatý na konjugovanou kyselinu linolovou (CLA), která dokáže odbourávat tělesný tuk. Ghí rovněž obsahuje kyselinu máselnou, mastnou kyselinu s krátkým řetězcem, která má pozitivní vliv na zažívání i záněty v těle. Vzhledem k tomu, že neobsahuje kasein (bílkovinná složka mléka), je ideální i pro ty s laktózovou intolerancí.

Nejlepší na: curry, pečené maso 

Kokosový olej 

(extra panenský 177 °C, rafinovaný 232 °C)

Kokosový olej snadno zvládne vysoké teploty a ve spíži vám vydrží i roky. Obsahuje velké množství kyseliny laurové, antibakteriální mastnou kyselinu, která snižuje cholesterol. Tuky obsažené v kokosovém oleji také údajně posilují metabolismus a dokáží vás zasytit na dlouhou dobu.

Nejlepší na: palačinky a muffiny – cokoliv, čemu prospěje sladká ořechová příchuť, která po kokosovém oleji zůstane  

Řepkový (252 °C)

Řepkový olej obsahuje nízké množství nasycených tuků a jeho kouřový bod je velmi vysoko, v kuchyni tak představuje vskutku všestranného pomocníka. Najdeme v něm omega mastné kyseliny 3, 6 a 9, z nichž všechny snižují cholesterol a udrží zdravé nejen vaše klouby, ale taky srdce a mozek. Nejlepší ovšem je, že je to jeden z mála nesmíšených tuků, které můžete zahřívat na smažení, aniž by ztratil něco ze svých zdraví prospěšných látek.

Nejlepší na: stir-fry, hranolky

Olivový (extra panenský 191 °C, panenský 199 °C)

Olivový olej je nabitý polyfenoly, antioxidanty s protizánětlivými účinky. Je zásadní součástí lehké a výtečné středomořské kuchyně, a lidé ho milují, protože prospívá srdci. Zvyšuje hladinu prospěšného cholesterolu (HDL – lipoproteiny o vysoké hustotě) a snižuje hladiny toho špatného (LDL – lipoproteiny o nízké hustotě). Přesto, že je výtečný na saláty a namáčení chleba, jeho nízký kouřový bod ho předurčuje k použití při nízkých teplotách jako smažení na pánvi nebo pečení.

Nejlepší na: rybí pokrmy, koláče

GABRIELA
PEACOCK

nutriční specialistka
Zdroje:

Vydáno: 27.12.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Ať už se rozhodnete pro hledání Nema, sledování fluorescenčních korálů, šnorchlování se žraloky, plavání s hravými mantami nebo třeba jen pro pozorování mořských koníků, připravili jsme pro vás seznam vyhlášených destinací. Protože na většinu z nich je teď ideální čas vyrazit. A[číst více]
  • Nejen „hadry“ žijí přehlídková mola. Strhující módní přehlídka nových rodičovských trendů, kterou si nenechala ujít ani topmodelka Karolina Kurková, představila vesmírné motivy a tajemnou Asii. Slavnostní představení módních kolekcí 2017 uspořádala společnost CYBEX, přední výrobce lifestylového dětského zboží.     Topmodelka Karolina Kurková zazářila[číst více]
  •   A zvlášť pokud máte děti! Anebo náročnou práci! Anebo prostě obojí. Co si budeme nalhávat, oční krémy jsou teď mojí největší záchranou. Proto jsem pro vás připravila seznam novinek i stálic na trhu, které nejenže skvěle zakrývají kruhy pod[číst více]

 Wishlist