By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

BoBo osobnost, Kateřina Endersová: „Pečujte o své tělo, budete s ním dlouho!“

BoBo rozhovor o zdravém životním stylu, lahodných mixovaných smoothies a světě módy.

katerina endersova

 

S Kateřinou Endersovou se známe řadu let. Zastupuje moji oblíbenou džínovou značku, takže spolu většinou probíráme poslední módní trendy nebo naše žhavé tipy na online nákupy 🙂 Proto mi věřte, že jsem málem spadla ze židle, když jsem v rámci jedné pracovní porady vedení zjistila, že Kateřina napsala knihu. A superúspěšnou! Smoothie Book není o nějaké dietě, ale o zdravém životním stylu. A já se považuji za velkou milovnici smoothie, takže jsem neodolala, abych Kateřinu pro čtenáře BoBo Vibe nevyzpovídala a nezjistila něco víc…

Nedá mi to, abych se hned v úvodu nezeptala… Kdy přišla první myšlenka na napsání knihy? 

Přišla na zahraniční cestě do Rotterdamu, kde jeden potetovaný hipster vedl úžasné smoothie bistro.

A proč vlastně o smoothie?

Smoothie mám moc ráda, začala jsem mixovat, když jsem byla unavená, bez energie a nevěděla jsem co s tím. Prakticky jím zdravě celý život, ale najednou to chtělo změnu, a tak se zrodila myšlenka 🙂

Co bylo při jejím vytváření nejtěžší?

Mixování kombinací. Nemůžete zmixovat všechno, co se vám zlíbí, musíte zkoušet a zkoušet… Ten proces objevování mě moc bavil.

Koukala jsem se na všemožné diskuze na internetu a většina tvých čtenářek v nich chválí jednoduchý design a hlavně superrychlé a zdravé recepty. Jak vznikala grafická podoba knihy? Dostala ses někdy do úzkých? 

Hned ze začátku jsem přemýšlela, co by nejvíce vyhovovalo mně… Třeba si vyfotit stránku z kuchařky do mobilu a podle toho jít nakoupit, najíst se očima a už z toho receptu dostat chuť! Takhle postupně vlastně vznikl Smoothie Book, který tohle všechno splňuje. Co si budeme namlouvat, dnes v uspěchaném světě lidé často nemají čas anebo vlastně ani nechtějí číst dlouhé články, recepty….

Na pití smoothies existují desítky názorů. Mají se pít ráno? Před cvičením, nebo až po něm? K svačině? Má se doslazovat, nebo ne? Má obsahovat to, nebo naopak ono…? Prosím, udělej mi v tom trošku pořádek a řekni mi svůj názor na to, proč je pití smoothies tak prospěšné zdraví?

Já myslím, že v tomto směru by se měl každý řídit svou intuicí a poslouchat svoje tělo. Já osobně například piju ráno sladká smoothie a k obědu nebo k svačině se snažím mixovat zeleninová. Na můj organismus tento režim funguje, ale každý si musí najít svojí cestu. Když jsem hodně hladová, zamixuji do smoothie tofu, ovesné nebo pohankové vločky.

Který recept na smoothie je tvůj nejoblíbenější?

Doslova zbožňuji avokádové smoothie (avokádo, okurka, kopr, koriandr, bílé hroznové víno, citron) a ananasové smoothie (banán, ananas, koriandr, máta). Recepty najdete níže.

A který naopak piješ jenom proto, že je zdravý?

Určitě detoxikační smoothie.

bobo osobnost

 

Jaké ingredience používáš nejraději?

Mango, avokádo, koriandr….

Teď před létem se to určitě bude hodit víc ženám, jako jsem já… jaké smoothie mi pomůže zhubnout?

Prakticky všechny! Když budeš dodržovat sladké ráno a zeleninové od oběda a na večeři, kila půjdou spolehlivě dolů. Nejsem však zastánce drastických detoxů. I když jeden v knize uvádím, tak to sama moc nedělám. Osobně si myslím, že je lepší kontinuálně pít smoothie a dát si třeba normální oběd a k večeři zase smoothie. Prostě nehladovět je základ!

Které superpotraviny sis ve smoothies oblíbila?

Chia semínka, zelený ječmen, spirulina, macha…. střídám je pořád dokola!

Vím o tobě, že pracuješ ve světě módy a ještě k tomu vychováváš malého syna. Jak vůbec vypadá tvůj běžný den?

Ráno vstáváme celá rodina, začínáme většinou větší snídaní a k tomu samozřejmě smoothie 🙂 Pak odvedu syna školky a začíná můj obvyklý pracovní kolotoč: schůzky, porady, showroom, tabulky… Teď jsem si do práce pořídila úžasný mixér Kenwood Blend-X Pro a mám ho v kanceláři, takže smoothie mixuju non stop 🙂 Je to fakt super přístroj, protože rozmixuje veškerou tvrdou zeleninu úplně na jemnou kašičku, takže necítíte žádné hrudky. Jsem z něj nadšená!

Co na své práci miluješ nejvíc?

Miluju módu a baví mě asi od malička 🙂 A teď jsem ještě objevila smoothie, což je vlastně takový můj koníček. Všechno je to ale spojené s tím, že chci vypadat dobře, zdravě a oblékat všechno to krásné oblečení 🙂

Bylo napsání knihy „jen“ tvým koníčkem, nebo by sis to dovedla představit jako své povolání?

Začalo to jako koníček a postupem času se to změnilo ještě v něco víc. Dneska už chystám druhou knihu, která vyjde na podzim tohoto roku. Zatím mě ale baví móda a hlavně značka Pepe Jeans, pro kterou pracuji.

Kdo byl při psaní knihy tvůj největší fanoušek?

Asi můj manžel. Pokaždé, když jsem chtěla všechno hodit do koše nebo když jsem nepovedená smoothie splachovala do záchodu a trochu zuřila, že se mi to nedaří, vždycky říkal: „Vydrž to, bude to super, vypadá to krásně!“ Byla to maličkost, ale mě to vždycky nakoplo dopředu!

A tvůj první kritik?

To jsem určitě já! Když kniha vyšla, tak jsem si říkala, co všechno jsem měla udělat jinak, napsat jinak, vyfotit jinak… ale pak jsem si řekla, že to dám do té druhé 🙂 Snad se bude líbit stejně jako ta první!

Jak se ty sama staráš o svoje tělo?

Pravidelně od mládí chodím na kosmetiku, snažím se jíst dobře, kvalitně, raději méně, i když jsou ty potraviny dražší. Prakticky dnes už vůbec nechodím nakupovat do supermarketu. Vlastně je to dlouho, co jsem tam byla naposledy. Mám pocit, že tam nic dobrého nenajdu. Takže mě většinou potkáte na farmářských trzích nebo ve farmářských prodejnách. To je asi moje filozofie, jak píšu ostatně i v knize: ,, Pečujte o své tělo, budete s ním dlouho ‘’.

Oblíbený kosmetický produkt? 

Kosmetika Guerlain – bez ní je můj obličej smutný :-))))

Z domu nikdy neodcházíš bez… :

Kabelky, slunečních brýlí a mobilního telefonu.

Jaký je tvůj oblíbený relax?

Čas s rodinou někde v přírodě. Teď jsem si oblíbila i běhání a jógu.

Kači, děkuji moc za rozhovor!

Lucie

 

katerina endersova

katerina endersova

Knihu Smoothie Book koupíte v knihkupectví Neo Luxor

nebo v knižních internetových obchodech.

 

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 17.5.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist