By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

5 superpotravin, které musíte vyzkoušet v roce 2018

Nový rok, nové vy!

Nevím, jestli jste na tom byli stejně, ale já se letošní vánoce takzvaně „utrhla ze řetězu”. Popíjení s přáteli, opulentní obědy a večeře s rodinou, požírání cukroví u vánočních pohádek – stihla jsem všechno! Proto jsem se rozhodla, že teď je na čase vrátit svoje tělo zase zpátky do formy. Objevila jsem pro vás pět nových superpotravin, které je dobré znát (a samozřejmě vyzkoušet) v roce 2018.

 

Snímek obrazovky 2018-01-09 v 19.44.37

 

Kakao 

Určitě vás napadne, že jestli chci začít čokoládou, nebude ten novoroční detox zase tak strašný 🙂 Jenže tentokrát zaměřte svoji pozornost na kakaový bob, který je zdrojem bioaktivních živin a právem je označován za absolutní hvězdu superfoods. Obyčejná čokoláda na trhu je ale kombinací laciných tuků, mléka a cukru a nemá se superpotravinou nic společného. Syrové kakaové boby jsou úžasným zdrojem proteinů, železa, zinku, mědi a omega mastných kyselin.

overaly

Snímek obrazovky 2018-01-09 v 19.54.34

 

Konopná semínka

Mnozí je považují za nejvýživnější potravinu planety. Obsahují totiž nepřeberné množství esenciálních látek. V každém konopném semínku najdete 33% proteinů, 44% tuků a 12% uhlohydrátů. Konopný protein je pak složen ze všech 20 aminokyselin včetně 9 esenciálních. Ve zkratce kvalitní, kompletní a lehce stravitelná bílkovina, na rozdíl od masa nebo i sóji nezatěžuje trávení a nezpůsobuje plynatost.

overaly

Snímek obrazovky 2018-01-09 v 19.55.56

 

Kurkuma

Poměrně málo známé koření, které kromě toho, že dobře chutná, má také velmi pozitivní účinky na lidské zdraví. A to tak velké, že ji lze bez nadsázky označit za superpotravinu. Hlavní účinnou látkou je kurkumin, který je často využíván také jako barvivo. Ten působí jako antioxidant a má protizánětlivé a protirakovinné účinky. Navíc kurkuma skvěle působí na mozek, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, upravuje zažívání a oddaluje stárnutí.

overaly

Snímek obrazovky 2018-01-09 v 19.56.58

 

Houba Reishi (Lesklokorka lesklá)

Reishi se přezdívá houba nesmrtelnosti. Obsahuje řadu minerálů a vitamínů, v tradiční čínské medicíně se používá již více jak 2 000 let. Lze ji doporučit k posílení imunity, kardiovaskulárního systému a prevenci nemocí. Navíc je vhodná pro vegany, protože odpovídá standardům RAW. Stačí prášek rozmixovat ve svém oblíbeném smoothie, vodě nebo čaji.

overaly

Snímek obrazovky 2018-01-09 v 19.57.42

 

Blue Majik

Je těžké uvěřit, že tuhle modrou barvu má na svědomí matka příroda. V zásadě se jedná o extrakt ze spiruliny – zázračné řasy, která se vyskytuje zejména v jezerech tropických a subtropických oblastí. Je velice bohatá na kvalitní bílkovinu a obsahuje všechny aminokyseliny. Kromě toho je spirulina skvělý detoxikant, zdroj beta-karotenů, vitaminů, antioxidantů a řady zdraví velmi prospěšných látek. Napomáhá také ke snížení nadváhy.

 

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: instagram, pinterest

Vydáno: 18.2.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist