By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Nadace Fondazione Prada představí „milostné příběhy“

Seznamte se s online projektem, za nímž stojí Francesco Vezzoli.

 

Nadace Fondazione Prada bude na svém Instagramu od 4. května 2020 zveřejňovat seriál „Milostné příběhy – Francesco Vezzoli na cestě za city“. Umělec bude ve svém novém projektu, jehož kurátorkou je Eva Fabbris, zkoumat emoční, duševní a citový stav široké online komunity tak, jak ho prezentuje svým jazykem na sociálních sítích.

Už ve snímku Comizi di non-amore (2004), který vznikl na objednávku nadace k výstavě „Trilogia della morte“, představil Vezzoli vlastní pojetí dokumentární tradice a tradice cinéma-vérité a propojil klasické filmy typu Hovory o lásce (Pier Paolo Pasolini, 1965) a Láska ve městě (Luigi Comencini, 1978) s televizním kánonem reality show. Ve svých „Milostných příbězích“ pracuje s komunikačními strategiemi Instagramu, zejména pak s funkcí vytváření anket, a dává vzniknout novému prostoru pro sdílení myšlenek, vizí a dojmů spojených s láskou, identitou, tělem, samotou, diverzitou, budoucností a pocitem, že člověk někam patří.

Ti, kdo sledují účet nadace Fondazione Prada, a vůbec všichni uživatelé Instagramu, budou v každém díle vyzváni, aby si vybrali jednu ze dvou možností, aby vyjádřili podporu jednomu ze dvou navrhovaných tvrzení, aby se přizpůsobili zjednodušujícímu pohledu na věc, který je v takových průzkumech nevyhnutelný, a zapojili se do zdánlivě jednoduché hry.

Celkem položí Francesco Vezzoli přes padesát otázek za obrazového doprovodu, který bude vizuálně šokující a bude skýtat interpretační narativní stanovisko. Tematické zaměření každého týdne bude volně inspirované některou árií z oper od italských skladatelů, jako jsou Vincenzo Bellini, Giacomo Puccini, Gioacchino Rossini či Giuseppe Verdi, a také z Mozartova Dona Giovanniho, což je pocta Pasolinimu a jeho soundtracku k Hovorům o lásce.

Na konci každého týdne pak výsledky ankety okomentují osobnosti ze světa kultury, umění, módy, filmu, hudby, televize a komunikace. Vyjádřit se budou moci prostřednictvím textu, videa či jiného kreativního média a jejich cílem bude dekódovat odpovědi, interpretovat náladu a emoce respondentů, v základech načrtnout portrét komunity lidí, jež v této historické chvíli spojují totožné životní podmínky: nejistota, pocit, že visí ve vzduchoprázdnu, a touha začít nanovo. „Milostné příběhy“ potírají efemérní a výlučně daným okamžikem definovanou podstatu Instagramu a proměňují ho ve virtuální prostor sloužící ke společenskému průzkumu, umělecké reflexi a intelektuální provokaci.

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv, instagram

Vydáno: 6.5.2020 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist