By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Lucie & módní přehlídka Dior pro jaro a léto 2019

Máte pocit, že ještě pořádně ani nezačala zima a já už vás budu “trápit” létem? Ano! A bude se vám to líbit.

DSC_9828'

 

Je jen pár značek, které patří mezi moje srdcové záležitosti. A francouzský módní dům Dior je jednou z nich! A od té doby, co je ve vedení společnosti charismatická Italka Maria Grazia Chiuri o to víc! Na férovku řečeno: ona ví, co dělá. Její modely jsou ženské, elegantní, a přesto sexy. Komerční, a přesto originální. A ty doplňky!!! Achhh. Když letos znovu poslala do hry kabelku Saddle Bag a já psala článek na ELLE.cz, z dvacítky vybraných bych nenašla jedinou, kterou bych nechtěla mít ve svém šatníku. Nepřeháním! A to jsem si myslela, že jsem za ty roky už vůči všem “nejnovějším kabelkám” naprosto imunní.” :))))

Tématem nejnovější kolekce byl tanec. Tanec jako projev svobody, pohyb těla a dimenze, která spojuje rytmus, pohyb i hudbu, aby se propojila s nejniternějšími částmi našich osobností. Tanec a móda definují tělo a disciplínou nás vedou k jeho přijetí a přijetí nás samotných.

Maria Grazia Chiuri, kreativní ředitelka dámských kolekcí, se pro kolekci jaro-léto 2019 inspirovala díly umělkyň, které nabouraly zavedené normy, aby vytvořily novou ideu krásy těla v pohybu ve spojení s prostorem, časem a přírodou. Tyto hrdinky současného tance – Loïe Fuller, Isadora Duncan, Ruth Saint Denis, Martha Graham a Pina Bausch – se držely svých vlastních pravidel, aby se vrátily k počátkům světa, době boha Dionýsa a nepostradatelné energii, která od nepaměti naplňuje každou kulturu.

,,Není to otázka dokonalosti těla, ale otázka flexibility a síly pohybu,” říká Sharon Eyal, jedna z nejtalentovanějších choreografek současnosti, na kterou Maria Grazia Chiuri v kolekci odkazuje. Jak prozrazují archivy módního domu, Christian Dior tanec miloval. Nalezené dokumenty odhalují jeho spolupráci s choreografem Rolandem Petitem na baletním vystoupení Treize Danses a přátelství s tanečnicí a klientkou módního domu Dior Margot Fonteyn.

,,Tanec, jeho intimita a univerzální vyjádření a radikalita gest současného tance podporují mou představivost,” říká Maria Grazia Chiuri, která vytvořila kolekci plnou lehkosti a pružnosti. Trikoty, tílka a lehké kombinézy tvoří choreografii oblečení v tělových odstínech a různých variacích, kopírující pohyby těl jejich nositelek. Tvoří základ kolekce a jsou doplněny lehkými vzdušnými, klasickými i baletními, sukněmi v různých délkách. Proporcemi připomínají tradiční mužské taneční kostýmy a zároveň odráží pop kulturní prvky, které má Maria Grazia Chiuri v oblibě. Lehké tylové šaty vyzařují éteričností a na místo korzetu je zdobí jednoduchá tílka. Uvolněnou siluetu pak u některých modelů podtrhávají džíny, jako jasný vizuální odkaz na hip-hop.

Je to tanec, pohybové a performativní umění, které v kolekci znázorňuje motiv kaleidoskopu. Ten je přenesený do ilustrací a péřových ozdob, které vzdávají hold barevným filmovým efektům tanečnice a herečky Loïe Fuller. Barvy postupně blednou na světlých odstínech šatů a sukní, které se skrývají pod velkými kabáty a saky a chrání tak těla diváků, kteří právě opouští divadlo. Boty jsou pozoruhodnými výtvory z pletené stuhy, která nohu obepíná od chodidla ke kotníku a je zakončena průhledným podpatkem z plexiskla. Choreografie těl a pouto, které je spojuje, vyjadřuje pohyb hvězd na nebeské klenbě a připomíná energii vesmíru, ze kterého tanec čerpá inspiraci. Je to energie, která tkví v kontrole a svobodě těla. Energie, která je tvrdou disciplínou a zároveň extrémní svobodou. Energie, která vytvořila tuto kolekci jako sofistikovanou a stylovou choreografii a silnou explozi ženské představivosti.

J’adore Dior!

Děkuji za pozvání ELLE! 

PS: Když mě budete sledovat na Instagramu @lujanotova, budete mít přehlídku přímo z první řady. (No, dobře…. ze čtvrté :)))

bbv1

bbv2

bbv3

bbv4

bbv6

bbv7

bbv5

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje:

Vydáno: 2.10.2018 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • Pokud jste se rozhodli začít se víc hýbat – ať už kvůli lepší kondici nebo štíhlejší postavě, léto je rozhodně nejvhodnější doba. Jen pozor na některá specifika, která sportování v teplém a slunečném počasí přináší.   „Začít pravidelně sportovat je každopádně[číst více]
  • bogner uvodni   Pokud očekáváte od sebe samých i svého lyžařského oblečení ty nejlepší výkony, značka Bogner vám určitě není cizí. Již od roku 1932 dokazuje svoje prvenství nejen ve světě módy a posledních módních trendech, ale také v tvorbě sportovního oblečení.[číst více]
  • Poměrně nenáročná i rychlá příprava a spousta živin prospěšných pro tělo. Fermentace se v posledních letech vrací zpátky na výsluní a vzhledem k pozitivům, která přináší, se vůbec není čemu divit! Mezi nejčastěji kvašené potraviny u nás sice patří tradiční zelí nebo[číst více]

 Wishlist