By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Colours of Ostrava a elementy v H&M

4 výtvarníci představí originální pojetí přírodních elementů v H&M zóně.

Klára Sedlo, MAXIM, Patrik Kriššák a Dávid Kurňavka. Čtyři mladí výtvarníci, kteří odhodlaně přijali výzvu vytvořit  uprostřed festivalového dění na letošních Colours of Ostrava  svá umělecká pojetí čtyř živlů. Pozoruhodný počin je součástí nové koncepce zóny H&M, které dominují právě voda, vzduch, oheň a země. Každý z umělců si vybral jeden ze základních přírodních elementů, který jej nejvíce inspiruje. Výsledná originální díla ozdobí graffiti zeď v sousedství zóny H&M na Colours of Ostrava a následně budou vydražena pro charitativní sbírku či nadaci.

Klára Sedlo foto

Oheň reprezentuje Klára Sedlo, známá hororovou a komediální tématikou svých děl. Tyto dva žánry nezpracovává jen odděleně, ale často je kombinuje také v rámci jednoho celku. Ráda ve své tvorbě zobrazuje skličující motivy, absurdní objekty nebo záměrně pracuje s kýčem. Svůj největší inspirační zdroj nachází v symbolismu i ve své potřebě dostat se k podstatě věcí. Proto ve svých figurách nevychází z fotky, ale ze „živého“. Je to náročnější, ale přináší to hlubší pochopení reality.

Mám ráda bizarní kombinace, roztomilé a blyštivé předměty dnešní doby, divadelně temné náměty, to všechno propojené všudypřítomnou nadsázkou a humorem. Tématem mé poslední série jsou především plyšáci se třpytivýma očima, kteří na nás vykukují z regálů i těch nejméně pravděpodobných obchodů, a dále sladkosti zářící celým barevným spektrem. V současnosti pracuji nejčastěji olejem na plátno. Mé práce stojí na pomezí magického realismu, symbolismu a těžko popsatelného vnitřního světa,“říká Klára Sedlo.

MAXIM

Země, to je MAXIM.  „Pro mě to bylo naprosto jasné už od začátku. Nemohl to být jiný element než země. Element hvězdného prachu, z kterého všechno kolem nás, i my samotní, pocházíme. Zem je život a bez země by nebylo Země. Zem spravuje vodu, vzduch i oheň. Je to element vesmírné energie, která všechno spojuje,“komentuje Maxim výběr svého živlu.

Počátky Maximovy tvorby sahají do hudby, kdy jako teenager hrál na kytaru a byl členem úspěšné kapely Posmrtné zkušenosti. Teprve v Los Angeles, kde se usadil a žije doposud, se v něm naplno projevila touha malovat. Jeho tvorba má silný filosofický a psychologický základ. Představuje v ní své svědectví světa, v němž žijeme, jakýsi portrét lidské rasy, který je projevem vnitřního boje za nalezení vyššího významu a řádu lidské povahy. Tvoří velkoformátové výrazně strukturální malby s prvky symbolismu a kaligrafie.  Má za sebou řadu sólových i skupinových výstav v USA a samostatnou výstavu ve spolupráci s Dudes&Barbies Gallery.

Patrik Kriššák

Patrik Kriššák, slovenský umělec generace Y narozený v bývalém Československu, si vybral vodu.  Kriššákova tvorba má experimentální povahu, jeho technika se řadí mezi neštětcovou malbu a nerozvíjí tak jen modernistické tradice, které započaly v Americe v 60. letech, ale rozvíjí též současné trendy, které jsou ovlivněny informačními technologiemi a novými médii. Snadno rozlišitelný rukopis, který odkazuje na tzv. „Post-age“ věk ve smyslu zkušenosti s počítačem a jeho grafickými programy dostupnými na každém mobilním zařízení. V roce 2011 byl nominován na Rakouskou cenu STRABAG Art Award a ve stejném roce následovaly nominace v České republice, a to Start Point Prize 2011 a na Cenu kritiky za mladou malbu a její přesahy v roce 2012. V roce 2015 se zúčastnil prestižní výstavy Zlínský salon mladých.

6 m above sea level. Republika Karibati, centrální Atlantický oceán. Jeden z prvních národů potýkajících se s potenciální neobývatelností krajiny vlivem změny klimatu. Zvyšování hladiny oceánu a následná eroze půdy zanedlouho ukončí příběh jedné kultury. Obyvatelé si uvědomují tuto hrozbu, kvůli přímým změnám zasahujícím tyto nízce položené korálové ostrovy.. Podobně jako ostatní lidi milují svoje domovy a myšlenka, že by se měli vydat na dlouhou cestu migrace z místa vzdáleného kterýmkoli směrem ke kterékoliv pevnině, je nepředstavitelná. Voda, která je obepíná, je i pohlcuje. Je proto pro mě inspirativní a charakterizuje změnu, před kterou si zakrýváme oči,“ vysvětluje Patrik Kriššák.

David KurňavkaDávid Kurňavka se nechá inspirovat vzduchem. Proč? „Vzduch plní prostor mezi nebem a zemí, drží oblohu a kosmos, aby nepadly na zem. Je důležitým mediátorem, protože přenáší naše motlitby a tužby  nebesům a naopak božská rozhodnutí zpět k nám, lidem. Vzduch je ultimátní život, bez něho, tepla a ultrafialového záření ze slunce by byl život ne Zemi nemožný. Nakonec jak tvrdil sám Platón… vzduch je domovem duší,“ odpovídá autor.

Ve své tvorbě bravurně kombinuje linky, barvy a symboly s prvky stylizovaného hyperdetailu. Jeho obrazy vybízejí diváka sledovat příběh, který se zdánlivě odehrává na pozadí a je rozmanitě odbaven skrze dvojznačné i jasně rozpoznatelné symboly, jako součást dnešní digitální kultury. Vášeň Dávida Kurňavky pro ilustraci pramení ze zachycení děje nebo události, v němž zobrazuje celý příběh. Má za sebou úspěšnou první sólo výstavu v The Chemistry Gallery.

H&M zóna vyroste na Colours of Ostrava už počtvrté, ovšem koncept 4 přírodních elementů, který ji ještě více propojuje s přírodou,  je naprostou novinkou. Unikátem je nejen graffiti zeď, ale také stavba složená z dílů tzv. dočasné mostní konstrukce, které se hojně používaly v 50. letech a v zóně H&M našly nové využití, na festivalech dosud neviděné. Tento materiál má svou historii, která je kontextuální v prostředí areálu Dolních Vítkovic.

 

 

EVA
JASANOVSKÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje:

Vydáno: 11.7.2019 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist