By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

BOBO představuje: Bohematic

A její limitovanou edici Venuše z modelové řady hodinek GRAPHIC SUTNAR

Mladá česká hodinářská manufaktura Bohematic, která se zaměřuje na ruční výrobu unikátních malosériových mechanických hodinek v Novém Městě nad Metují, představuje novou limitovanou edici z modelové řady hodinek GRAPHIC SUTNAR, kterou vytvořila na počest světoznámému českému designérovi a avantgardnímu umělci Ladislavu Sutnarovi, jehož díla patří k základům soudobé vizuální komunikace, designu a typografie. Design limitované edice Venuše, která je vyrobena v počtu dvanácti kusů, je opět výsledkem práce studia Olgoj Chorchoj a designérů Michala Froňka a Jana Němečka.

Grafik, typograf a průmyslový designér Ladislav Sutnar již těsně po druhé světové válce naznačil možnosti přechodu od užitého designu k volné umělecké tvorbě. Jeho tehdejší výtvarná díla jsou plná ostrých barev, přímých linií, konstruovaných křivek. Motivy, které tak zachycuje, jsou zejména průmyslové krajiny, vodojemy, stožáry; zkrátka obraz moderní civilizace. Tyto čím dál více abstrahované objekty se později začínají proměňovat ve figurální kompozice. V padesátých a šedesátých letech se jeho obrazy zaměřují na ženský idol, což bylo plně v souladu s americkou kulturní scénou tohoto období. Ženský akt se stává hlavním motivem jeho pláten a je většinou tvořen homogenními barevnými plochami a přesně definovanými křivkami. „Venuše“, jak Sutnar tyto pop-artové obrazy pojmenoval, se staly důležitou částí jeho výtvarné tvorby.

Růžový reliéfní číselník s efektem slunce je doplněn antracitovou sekundovou ručkou, jejíž konec zdobí ladné křivky nohy jedné ze Sutnarových Venuší. Hodinky pohání švýcarský mechanický kalibr Eterna s můstkem ručně dekorovaným – tentokrát obounohou – siluetou Venuše, kterou je vidět v plné kráse safírovým víkem. Nerezová luneta uchycená dvanácti šroubky je vyvedena ve vysokém lesku, který je v přirozeném kontrastu se saténovým pouzdrem. Vzhled hodinek dotváří nepřehlédnutelný řemínek z aligátoří kůže s trnovou sponou vycházející z tvaru pouzdra.

„Venuše je druhou limitovanou edicí z řady Graphic Sutnar. Věříme, že po úspěchu předchozí edice Lion Brown, která je již téměř vyprodaná, bude mezi českými sběrateli opět zájem o limitku unikátních mechanických hodinek, které jsou vyrobené českými hodináři v České republice a které – jak věříme –  se stanou zajímavou formou investice,“ říká Josef Zajíček, CEO a investor značky BOHEMATIC.

První limitovanou edici hodinek GRAPHIC SUTNAR LION BROWN v počtu 12 kusů připravili hodináři z Nového Města nad Metují v závěru loňského roku na počest návrhů hraček, které v roce 1930 vytvořil Ladislav Sutnar pro výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

 

„Abychom poctili tento Sutnarův odvážný a originální počin, rozhodli jsme se jeden z modelů pojmenovaných podle hraček nabídnout jako naši první limitovanou edici v počtu dvanácti kusů. Volba padla na lvíčka – český národní symbol,“ říká Michal Froněk, Art Director značky BOHEMATIC, a dodává: „Nyní představujeme další limitovanou edici hodinek modelové řady Graphic Sutnar opět v počtu dvanácti kusů, jejíž design tentokrát obohacují prvky ze slavného cyklu pop-artových obrazů ženských aktů Venuše, které Ladislav Sutnar vytvořil v šedesátých letech minulého století, a které se dodnes řadí k jeho nejvýraznějším a nejvíce diskutovaným výtvarným projevům z jeho pozdního malířského období.“

 

Limitka GRAPHIC SUTNAR LION BROWN

Jednotlivé modely řady GRAPHIC SUTNAR jsou pojmenovány podle souboru návrhů hraček, které Ladislav Sutnar vytvořil pro výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze v r. 1930. Jeho avantgardní pojetí exotických zvířátek na kolečkách vyvolalo velký ohlas mezi poučenou veřejností, ale u výrobců hraček návrhy zájem nevzbudily. Zvířátka se tak dochovala pouze v podobě prototypů představených na výstavě.

 

Hnědý reliéfní číselník s efektem slunce je doplněn oranžovou sekundovou ručkou, na jejímž konci je silueta hřívy inspirovaná Sutnarovou hračkou. Obrys hračky nalezneme i na dýnku.  Nerezové pouzdro této limitované edice je ve dvoubarevném provedení díky kombinaci tryskaného povrchu a povrchové úpravy vybraných částí technologií PVD. Hodinky jsou dodávány s ručně šitými koženými řemínky v zelené a béžové barvě, díky kterým se dá vzhled hodinek snadno změnit.

Kromě diagonální kompozice se Sutnar zaměřoval na geometrické tvary a modernistickou typografii a tyto prvky se promítly v designu korunky i detailech reliéfního číselníku, který je dominantou hodinek. Číselník zdobí výrazné datové okénko a chrání jej safírové sklo s antireflexní vrstvou. Použitý font odkazuje na sadu znaků navrženou v roce 1958 pro označování domů v newyorském Bronxu. Na ocelové pouzdro o průměru 42 milimetrů s tryskaným povrchem navazuje elegantní ručně šitý kožený řemínek s překlápěcí sponou zdobený prošitím zdůrazňujícím jeho čistou formu. Hodinky s vodotěsností 50 metrů pohání švýcarský mechanický kalibr Eterna s ručním nátahem s rezervou chodu 65 hodin.

EVA
JASANOVSKÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje:

Vydáno: 4.5.2021 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •   Rafinovaná kolekce je inspirována grafickým designem konce 80. a počátku 90. let, který Silvia Venturini Fendi a Thierry Lasry pečlivě vybrali z archivů Fendi. Celá kolekce se pak vyznačuje jedinečným uměleckým přístupem Thierryho, který pro tuto unikátní kolekci navrhl[číst více]
  •   BALMAIN Modelky: Cindy Crawford, Naomi Campbell, Claudia Schiffer Fotografoval: Steven Klein GUCCI Modelky a modelové: Polina Oganicheva, Peyton Knight, Elizabeth Moore, Nicole Atieno, Mia Gruenwald, Anka Kurydina, Viola Podkopaeva, Jacob Hugo Goldhoorn, Timothy Dibble, Arnis Cievala a Anton Tofgart[číst více]
  • Naše nejúspěšnější DJka, která pětkrát za sebou vyhrála anketu DJ roku České republiky, zahajuje novou atraktivní spolupráci. Lucie Dvořáková alias DJ Lucca, kterou znáte také z titulní strany časopisu Playboy, nafotila kampaň pro aktuální kolekci módní návrhářky Terezie Trusinové. A není to[číst více]

 Wishlist