By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

BoBo osobnost, Ivana Mentlová: „Talent sám o sobě asi nestačí, ale myslím, že je nejpodstatnější.“

Krásná a úspěšná česká módní návrhářka v další BoBo zpovědi naší Lucie.

Českou módní scénu dobyla během jednoho roku! Dneska, když člověk přemýšlí o kožené bundě nebo kožešinovém kabátku z české produkce, spolehlivě ho napadne její jméno. Ivana Mentlová jeden rok doslova zaplavila sociální sítě svými dokonalými kolekcemi oblečení a Tatianou Kuchařovou (později Gretou Slezákovou, nebo prostě oběma najednou 🙂 jako tváří. Před čtyřmi lety jsem ji požádala o ušití svých svatebních šatů. Nemohla jsem si vybrat lépe… Dodnes vzpomínám, jak jsem jí kladla na srdce, aby „nebyly příliš svatební“ a ona mi za pár dní volala, že má pro mě perfektní látku… „Špinavou bílou…“, řekla tehdy doslova. A já si ji zamilovala! 

 

bobo osobnot

 

Vždycky, když si prohlížím svatební fotografie, vzpomenu si, jak jsem za tebou přišla a řekla, že na svatebních šatech nechci korzet. Dodnes si pamatuju ten pocit, když jsi mě přesvědčila a já ty šaty plné špendlíků s korzetem a nádhernou splývavou sukní měla na sobě… Nikdy jsem se necítila v ničem tak skvěle! Tohle ti ale určitě říkají zákaznice pořád, že?

Děkuju! Moc jsi mě potěšila, byla jsi překrásná nevěsta! A jako nastávající mamince ti to sluší ještě víc 🙂 Mám ráda zakázkovou tvorbu, mé klientky mají vkus a většinou ví, co chtějí. Navíc mě baví tvořit šaty pro konkrétní ženu, je to inspirativní a zpětná vazba je třešničkou na dortu.

Českou módní scénu jsi dobyla prakticky ze dne na den. Nikdy jsem se tě ale vlastně nezeptala, čím jsi se živila předtím?

Učila jsem na ZŠ, pracovala v kanceláři, později jsem nějakou dobu žila v zahraničí, profesionálně jsem se začala zabývat módou před 13 lety. Pod vlastní značkou od roku 2007… což mi připomíná, že brzy budu mít výročí 🙂

Toužila jsi být módní návrhářkou už jako malá?

Nechtěla jsem dělat nic jiného, věděla jsem to naprosto přesně, prý jsem si od dvou let diktovala, co na sebe a v deseti už jsem si na sebe šila, pletla, háčkovala.. Vyrůstala jsem v 80. letech a ta doba ke kreativitě vybízela, v obchodech nic nebylo. Šicí stroj měl tehdy doma skoro každý.

Je jasné, že pro módní návrhářku je talent rozhodně nezbytný. Na druhou stranu je to podle tebe jediný atribut na cestě k úspěchu?

Sám o sobě asi nestačí, ale myslím, že je nejpodstatnější. Pak je důležitá píle, cit pro kvalitu a určitě „obchodní duch“ není na škodu.

bobo osobnost

Při své práci často mluvím s mnoha začínajícími mladými návrháři, kteří se mě ptají, jak nejlépe „nakopnout“ svůj byznys. Jakou radu bys jim dala ty?

Tvrdě pracovat. Určitě je velmi těžké se na trhu prosadit, konkurence roste, na druhou stranu sociální sítě a média dávají mladým talentům obrovský prostor k vlastní prezentaci.

Vzpomínáš si na svůj první model, který jsi navrhla?

Blůza s aplikací větve, lístky byly z různých materiálů, včetně kůže. Tátovi jsem kvůli tomu rozstříhala tzv. švédskou košili a s blůzou vyhrála na základce krajskou soutěž. Tenkrát jsme vše předváděli na sobě, měla jsem k tomu sukni z Madeiry. Podobné věci dělám i dnes 🙂

Na začátku své kariéry si hodně používala kromě jiného i kožešiny. Tvoje kožešinové vesty jsem jednu zimu vídala snad na každé stylově oblečené ženě v okolí Pařížské ulice. Je to jeden z tvých oblíbených materiálů?

Pracovala jsem pro výrobce z kůže a kožešin v Istanbulu, kde jsem žila 6 let, přirozeně jsem v tom pokračovala. Přírodní materiály mají úžasné užitné vlastnosti, vypadají skvěle. Navíc tu byla díra na trhu. Dodnes vyrábím své kolekce hlavně z kůže.

Jaké ženy nosí tvoje šaty?

Většinou velmi štíhlé, malé velikosti mizí první 🙂 Mé věci nosí ženy různých profesí napříč generacemi. A spoluprací s Pietro Filipi se moje modely staly dostupnější širšímu okruhu zákaznic, to mě na tom moc baví.

Většina mých kamarádek má od tebe v šatníku alespoň jeden kousek. Musela jsi někdy nějakou klientku kvůli časové tísni odmítnout, nebo stínáš všechno? 

Nestíhám vůbec nic! :))) Luci, brzy poznáš! Musela jsem se naučit odmítat, kromě toho, že produkuju vlastní kolekce, navrhuju prémiovou řadu pro Pietro Filipi, jsem v první řadě mámou. Strašně moc si malou užívám, teď jí byly 2 roky a je to to nejkrásnější období.

Určitě si se během své kariéry setkala s mnoha zajímavými lidmi. Který z nich byl pro tvoji kreativitu největší výzvou? 

Mám obrovské štěstí na lidi kolem sebe, v osobním i profesním životě. Jeden z nejdůležitějších lidí je pro mě vizážistka Ivana Tokárska. Je neuvěřitelně talentovaná a má ten dar posouvat lidi dopředu.

Dnes máš krásnou dceru Isabelu, jsi módní návrhářkou nejen své vlastní linie, ale navrhuješ i pro značku Pietro Filipi, která pravidelně prezentuje své kolekce v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Asi to bude šílené, ale nedá mi nezeptat se… Jak trávíš čas, který máš jen pro sebe? 

Momentálně nemám skoro žádný takový čas 🙂 Zní to hrozně, ale každá pracující matka to zná, pokud nechce nechat dítě hlídat chůvou od rána do večera… V době, kdy hlídání mám, pracuju a pak už se zase věnuju malé. Děti prostě musí vyrůst a uteče to zatraceně rychle.

Dá se zvládnout kariéra a mateřství a nezbláznit se z toho?

Určitě ano, děti jsou obrovský dar. Já jsem si počkala a o to víc si toho teď vážím a užívám. Jde to nějak přirozeně, trpělivosti mám kupodivu na rozdávání.

Sama jsem teď těhotná a vím, jaké přípravy na příchod prvního dítěte podnikám 🙂 Co byla první věc, kterou jsi malé Isabele do výbavičky koupila ty? 

To už si úplně nepamatuju, spoustu věcí jsem dostala a přiznám se, že do narození Isabely jsem se v tom moc neorientovala. Na rozdíl od mého partnera, který už zkušenosti měl, má syna z předchozího vztahu. Martínka máme ve střídavé péči. Nechala jsem to tedy víc na něm.

ivana mentlova

Zuzana Stráská a poslední kolekce Mentlové

Řešila jsi výběr kočárku? Proč zvítězila právě značka Bugaboo?

Tak ten jsem si vybrala sama. Kočárky Bugaboo se snadno složí, jsou lehké a mají bezkonkurenčně nejlepší design. A sluší i tatínkům! První byl Chameleon, používáme ho dodnes, když jde Iza po obědě spát. Pořád se do sportovní kombinace vejde a to je na dva roky opravdu velká. (Běžně jí kupuju oblečení pro čtyřleté.) Od 10 měsíců máme ještě Bee. Na cestování je ideální. Oba kočárky mám černé, u Bee jsem dokoupila sedák a boudu v šedé a khaki. Je fajn mít možnost měnit vzhled kočárku. Často jsem brala malou do práce a v pohodě oba modely naskládala do svého vozu.

Tento rozhovor spolu děláme během vaší rodinné dovolené. Co ti rozhodně nesmí chybět v zavazadle?

Rozhodně mobilní telefon 🙂

V poslední kampani jsi pracovala s mojí oblíbenou českou modelkou Zuzanou Stráskou. Jak si tváře svých kolekcí sezonu po sezoně vybíráš?

Se Zuzkou se znám dlouho, pracovně jsme se potkávaly na různých projektech a konečně nám to vyšlo pro mou kampaň a podobně i u ostatních. Taťána Kuchařová, Greta Slezáková, Ester Berdych Sátorová, Simona Kirchnerová… Silné osobnosti, úspěšné ve svém oboru s mnoha zkušenostmi ze zahraničí. Každá je úplně jiná, přesto mají hodně společného. 

Můžeš mi prozradit, na čem právě pracuješ?

Pracuju na vlastní kolekci pro jaro/léto17 a několika soukromých projektech. Kolekce Silverline s/s17 pro Pietro Filipi je už téměř hotová, její část bude odprezentovaná v září na MBPFW.

Moc děkuji za rozhovor a užijte si zbytek dovolené!

Lucie

 

bobo osobnost

 

 

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv, instagram

Vydáno: 2.8.2016 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  •   Nevím, jestli to máte stejně, ale já mám teď na podzim opět to prokleté období, kdy stojím před plnou skříní oblečení a prostě nemám co na sebe. Deset podobných šedivých svetrů, ale samozřejmě žádný červený. Padesátery džíny, ale samozřejmě[číst více]
  •   Plážové tašky miluju! Vždycky, když je držím v ruce, představuju si nové destinace, které budu objevovat. Proto jsem zapátrala na internetu a našla takové, které nejenže nebude mít každý, ale můžete je nosit i ve městě, skvěle vypadají a[číst více]
  • letni cteni uvodni K létu patří i oddechová literatura, kterou se poslední dobou staly nenáročné, skvěle napsané thrillery. Vybraly jsme pro vás ty nové, které jsou nyní na pultech, jeden sci-fi thriller a skvělou knihu Kate Atkinson, která se vymyká jakémukoliv zařazení. Všechny mají[číst více]

 Wishlist