By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Superfruits – jakou barvu má zdraví?

Červené super zázraky, které je dobré znát, ale především jíst!

superfruits

Věděli jste, že většina superovoce je červená? Ne náhodou je červená barvou životní síly a energie. A proč je vlastně to ovoce tak „super“?

  • Superfoods versus superfruits je ovoce s výraznými zdraví prospěšnými účinky. Nutriční specialisté označují jako superfruits to ovoce, které má vysoký obsah antioxidantů, vlákniny, vitamínů a minerálů, a dalších živin, které dokáží předcházet mnoha chorobám.
  • Většina superfruits ovoce má jasně rudou barvu.
  • Podle odborníků barvy silně ovlivňují psychiku člověka. Už v roce 1903 získal profesor Nils Finsen Nobelovu cenu za medicínu, když prokázal, že barevná chvění, která procházejí lidským tělem, vyvolávají výrazné reakce.
  • Teplé jako je červená navozují pocit tepla a dodávají energii, červená taky například povzbuzuje chuť k jídlu.

Jablka

Právě díky červenému (nebo zelenému) barvivu se jablka řadí mezi superfruits. Je to díky obsahu vlákniny, ale také fytochemikálii quercetin, která má protialergické a protizánětlivé účinky. Podle studie, kterou provedla St. George’s Hospital Medical School v Londýně, mají ti, kteří snědí minimálně pět jablek týdně, lepší funkci plic než ti, kteří ne.

Třešně 

Svou tmavě červenou barvu získaly díky antioxidantu zvanému anthokyanin, který zmírňuje záněty a snižuje cholesterol. Podle nedávné studie Michiganské univerzity prováděné na krysách, měly ty, které dostávaly třešně, až o 50% nižší ukazatele zánětlivosti cév, byly štíhlejší a výrazně se jim snížil cholesterol.

Brusinky 

Výrazně prospěšné účinky mají brusinky zejména pro ženy. Předcházejí infekcím močových cest, ale také rakovině vaječníků. Podle nové studie Rutgers University brusinky zvyšují účinky chemoterapie rakoviny vaječníků a zpomalují růst rakovinných buněk. Jiná studie potvrdila, že lidem, kteří pijí denně sklenici brusinkového džusu, se zvýšila hladina HDL cholesterolu (tedy prospěšného cholesterolu) o 10%.

Grapefruit 

Zvláště růžový grapefruit bojuje proti srdečním chorobám snižováním hladiny cholesterolu, jak dokazují četné studie. Čím červenější ovoce, tím lépe – má vyšší obsah antioxidantů. Navíc je dobrým zdrojem betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A.

Granátové jablko 

Podle studie Kalifornské univerzity má nápoj z granátového jablka více antioxidantů, než červené víno. Zároveň brání usazování škodlivých volných radikálů v těle, vyrovnává kyselé prostředí v žaludku pro lepší trávení, pomáhá udržovat cévy v dobré kondici a celkově reguluje krevní tlak. Navíc umí pořádně nabudit imunitní sytém!

Jahody 

Jahody jsou plné vitamínu C, jeden šálek denně pokryje jeho denní potřebu. Jsou také skvělým zdrojem kyseliny listové, která chrání vaše srdce. Přirozeně bělí vaše zuby. Jejich velkým bonusem je i to, že pleti dodávají vynikající zdravé zabarvení a pokožku dokonale hydratují.

Maliny 

Nabité vlákninou, jeden šálek ji obsahuje asi 4 gramy. Získáte i čtvrtinu denní potřeby vitaminu C a manganu. Nepřekvapí ani to, že „okupují“ přední příčky seznamu potravin, které pomáhají předcházet mimo jiné i rakovině či mnohým chronickým zánětlivým onemocněním.

Vodní meloun 

Je nabitý lykopenem – obsahuje ho dvojnásobné množství, než čerstvá rajčata. Má také velmi nízký obsah kalorií (40 kalorií na šálek), spoustu vitaminu A a C. Kromě toho je bohatý na vitaminy skupiny B, zejména na vitamin B6 a vitamin B3, důležitý pro okysličování organismu a kyselinu listovou, která je zásadní pro krvetvorbu, zdravé nehty, kůži a vlasy, ale i plodnost a správný vývoj plodu ve všech fázích.

Dobrou chuť!

 

OLGA
JASANOVSKÁ

editorka
Zdroje: archiv

Vydáno: 28.9.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • moda barvy uvodni   Poslední módní trendy se netýkají jen střihů a materiálů, ale také barev! Jsou to právě ony, které do jisté míry ovlivňují naše rozhodování o tom, co si oblékneme. A hlavně, jak se v tom budeme cítit! I sychravé počasí[číst více]
  • top hotely sveta uvodni nahledova Cestování patří mezi nejkrásnější momenty v našem životě. Exotická místa, pozoruhodné kultury, nově vzniklá přátelství a především příběhy, které si vyprávíte ještě dlouhé roky. Radost z nového a dosud nepoznaného je k nezaplacení. BoBo Vibe vybrala pět míst, které bude[číst více]
  • Jsou barevné, trendové a ještě zahřejí. Řeč je o kožešinách. A tentokrát rovnou o těch umělých nebo nepravých, chcete-li. Já jsem pro tentokrát vypátrala ty, které na podzim nezruinují vaši peněženku a samozřejmě skvěle vypadají. Noste je s koženými kalhotami, džíny[číst více]

 Wishlist