Opalování? Ano, ale chytře a jinak podle BoBo Vibe!

Je libo ochranný faktor nebo se raději schovat do stínu? Přečtěte si rady BoBo přispěvatelky Gabriely Peacock.

Kůže je náš největší orgán. Tím, že pokrývá a chrání tělo, hraje ve zdraví a celkovém životním pocitu důležitou roli. Přirozeně, že péčí o ní musíme strávit trochu času, jejím čištěním, ochranou, výživou. Mnoho z nás to ale nebere dost vážně anebo ji zanáší produkty obsahujícími nebezpečné chemikálie a to denně. Bohužel to vypadá, že ochranný faktor je jedním z nejhorších. 

 

gabina sunscreen

 

Ochrana nebo poškození? 

Vždy se opakovalo, že abychom chránili pleť před nebezpečnými slunečními paprsky, máme nosit UV faktor. Nicméně možná není až tak překvapivé, když se dočteme, že mnoho z krémů propagovaných jako chránící před sluncem ve skutečnosti obsahuje toxické látky a běžné alergeny, které způsobují ekzém, vyrážky i poškození buněk.

Dosud neznámé, dlouhodobé následky chemikálií obsažených v ochranných faktorech jsou teprve pomalu objevovány, a výsledky se rozhodně nezabývají pouze kožní vyrážkou. Kosmetika nepodléhá tak přísným pravidlům jako potraviny a léky, což znamená, že společnosti do krémů můžou beztrestně přidávat nejrůznější látky.

Ochranný faktor nás má chránit před nebezpečným UV zářením, ale přesto, že stále více lidí ochranný faktor používá, výskyt rakoviny kůže se zvyšuje. Jen tento fakt nás nutí k myšlence, zda ochranné faktory opravdu chrání kůži před rakovinou? Anebo chemikálie v nich ve skutečnosti přispívají k jejímu vzniku?

Je poměrně složité na tyto otázky odpovědět. Rozhodně se nedoporučuje, abyste se příliš dlouho vyvalovali na slunci bez ochrany. Všichni si přejeme, aby naše pleť vypadala a cítila se co nejlépe. Zaprvé, čtěte etikety. Naučte se, na co se máte zaměřit. Pak pochopíte, co krém obsahuje. Zde je pár tipů od GPnutrition, na co máte při výběru krému hledět:

Červený praporek: 

  • Oxybenzon: hormony narušující chemikálie (může způsobit hormonální změny), která se vstřebává přímo do pokožky. V ochranných krémech se objevuje často, blokuje ale pouze paprsky UVB (ty lepší z paprsků) a ne UVA, které způsobují větší poškození. Paradoxně, oxybenzon může vést k rakovině
  • Vitamín A: může urychlit rozvoj kožních nádorů a poškození
  • Vysoký SPF (přes 50): není dokázáno, že by byl efektivní a může vést k většímu vystavení UV záření
  • Parabeny: opět hormonálně aktivní látka, která narušuje procesy v těle 

Zelený praporek: 

  • Hledejte minerální krémy, které jsou založeny na sloučeninách dioxidu titaničitém (TiO2) a oxidu zinečnatém (ZnO), které nepronikají do pokožky a zajišťují ochranu před paprsky UVA, které jsou nejškodlivější
  • Vyberte si neparfémované ochranné krémy nebo s obsahem parfemace esenciálními oleji
  • Dejte přednost krému před spreji a vybírejte vodě odolné
  • Ujistěte se, že etiketa uvádí „široké spektrum ochrany“ a ochranu před UVA i UVB s minimálním faktorem SPF 15, maximálním SPF 50

A nezapomeňte na svého kamaráda „Déčko“! 

Ve skutečnosti ochranný faktor blokuje produkci vitamínu D v pokožce. Vitamín D je důležitý v prevenci rakoviny, podporuje imunitu, a udržuje zdravé kosti a zuby. Ochranné faktory nás dokážou uchránit jak před UVA, tak UVB zářením. UVA je spojováno se stárnutím a vznikem rakoviny, čehož se všichni tak obáváme, UVB ale naše těla potřebují, aby vyprodukovala vitamín D! A vitamín D nás přesně před těmito problémy chrání. Nejlepší je tedy strávit 15 až 20 minut na slunci a pak se schovat do stínu, a tak si užít slunce co nejmoudřeji.

Chytré Slunce Vám přeje 

Gabriela a tým

GABRIELA PEACOCK
nutriční specialistka
Zdroje: archiv

Vydáno: 25.7.2016 | Všechny články autora