By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

4 pravidla zdravého opalování

Odbornice z Carun Pharmacy Lenka Čejková přináší zásady pro zdravé opalování.

Léto je tady a s ním i příjemný čas dovolených a relaxu. Těšíme se z hřejivého sluníčka, které je jedním ze zdrojů života na Zemi, dodává našemu tělu vitamin D, a tím podporuje dobrou náladu a celkově zdraví člověka. Rozhodně je důležité se v létě slunečnímu záření nevyhýbat, ale všechno má své zásady. To, že je důležité se mazat opalovacím krémem, všichni víme, ale jak na to a co dalšího dodržovat při slunění a jak docílit toho, aby bronzová kůže vydržela co nejdéle?

NATURHOUSE_ilustracni_pití1

1.Hydratace zevnitř

Pro zdravou pokožku je důležitý pitný režim, ať je léto nebo zima. Ve velkých vedrech by však měl být kladem důraz ještě více. Chcete-li, aby se vaše pokožka hezky opálila a nepůsobila vysušeně, neobjevovaly se na ní různé pupínky a flíčky, dbejte na důkladnou hydrataci, a to i zevnitř. Pijte hlavně čistou vodu v množství 2-3 litry denně, pokud je opravdu horko nebo máte zvýšenou fyzickou aktivitu, můžete vypít i více než 3 litry.

2.Doba opalování

Slunečnímu záření se spíše vyhýbejte mezi 11. a 15. hodinou, zejména pokud trávíte dovolenou na jihu u moře. V tuto dobu je slunce nejsilnější a hrozí tak spálení pokožky. Pokud se takto budete vystavovat slunci často, zvyšujete tím riziko vytvoření kožního karcinomu neboli rakoviny kůže.

3.Opalovací krémy

Při výběru opalovacích krémů záleží na tom, jaká je vaše pokožka. V našich končinách rozlišujeme 4 základní fototypy, přičemž fototyp 1 jsou osoby s velmi světlou kůží a vlasy, často mívají pihy. Pro fototyp 1 se doporučuje opalovací krém SPF 50+. Fototyp 2 mívá světle hnědé vlasy, světlou kůži a méně pih a tito lidé by si měli pořídit přípravek SPF okolo 30. Pro fototyp 3 jsou typické tmavší vlasy i pokožka, tyto osoby se málokdy spálí dočervena, postačí jim opalovací krém SPF 20. A pro osoby s fototypem 4 je typická velmi snědá kůže a tmavé až černé vlasy, téměř nikdy se nespálí dočervena a používat by měly opalovací krém SPF 15-20.

Gamme_Sublime_Tan_2016

Krémy na opalování Eisenberg, Sephora

Víte ale, co vůbec označení SPF znamená? Jde o tzv. sun protection factor neboli faktor ochrany před sluncem. Udává, nakolik je přípravek schopen pohltit UV záření. Například SFP 30 pohltí 96,7 % slunečního záření, SPF 50 98 %, SPF 50+ o něco málo více a jsou většinou určeny pro velmi citlivou a dětskou pokožku. Dá se říci, že SPF je násobkem doby, kterou můžete na přímém slunečním záření strávit. Tedy pokud se normálně začínáte na slunci spalovat po 10 minutách, přípravek, který má SPF 30, vás ochrání maximálně na 5 hodin. To je třeba brát v potaz a uvědomit si, že nestačí se namazat ráno a pak trávit celý den na slunci. Důležité je také namazat se alespoň 20 minut před tím, než na sluníčko vstoupíte, aby měla pokožka čas krém vstřebat. Mazat se až na pláži těsně před tím, než se ponoříte do moře, je rozhodně pozdě.

Opalujte se postupně, vyhněte se smažení na slunci několik celých dnů za sebou. Možná se takto opálíte, ale vaše pokožka bude velmi trpět a opálení vám nevydrží tak dlouho, jako když jej nachytáte pozvolna.

4. Opalováním to nekončí

Důležitá je také péče po opalování. Pokud pokožku nebudete důkladně hydratovat zvenčí, bude suchá, bude se loupat a nebude působit hezky. K hydrataci je vhodné využívat různá tělová mléka a oleje. Zajímavou variantou je kosmetika s konopím. K dostání jsou například tělové a pleťové konopné oleje v kombinaci s olejem jojobovým, který je téměř identicky se strukturou našeho kožního mazu. Konopí obecně má regenerační schopnosti a dokáže dobře pomoci s vysušenou pokožkou. „Je důležité ale vybírat oleje, které obsahují extrakt ze zelených částí rostliny. Právě ten totiž obsahuje důležité látky cannabinoidy, které jsou pro udržení zdravé pokožky klíčové,“ říká Lenka Čejková, všeobecná zdravotní sestra a odbornice z Carun Pharmacy, www.konopnyshop.cz. Budete-li konopný olej využívat pravidelně, vaše pokožka vydrží déle opálená a zdravě vypadající.

K udržení bronzové pokožky také pomůže pravidelný peeling. I když má mnoho z nás strach, že právě peelingem se opálení rychleji zbaví, opak je pravdou. Dělejte si peeling alespoň jednou týdne a uvidíte, že vaše pokožka bude vypadat zase o něco lépe.

Carun_pletovy-telovy-olej

 

Autor:

Lenka Čejková,

všeobecná zdravotní sestra a odbornice z Carun Pharmacy

 

 
Zdroje: Carun Pharmacy, www.konopnyshop.cz

Vydáno: 28.7.2017 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:

  • game changer uvodni Světoví módní redaktoři a my s nimi vybrali kousky, které útočí na vaše šatníky. Oblečení a doplňky, které z vás udělají hvězdu (v čísle jedna to platí doslova!) a vašemu outfitu dodají neočekávaný ‚twist‘. Sezona podzim – zima 2016 je[číst více]
  • bogner uvodni   Pokud očekáváte od sebe samých i svého lyžařského oblečení ty nejlepší výkony, značka Bogner vám určitě není cizí. Již od roku 1932 dokazuje svoje prvenství nejen ve světě módy a posledních módních trendech, ale také v tvorbě sportovního oblečení.[číst více]
  • Rozhodně nepatřím mezi ty ženy, které by vám řekly, že se nevyplatí investovat do základních kousků šatníku. Hřejivý kašmírový svetr, klasické LBD, perfektně padnoucí džíny… ano, to všechno jsou designy, za které neváhám utratit větší obnos, protože vím, že mi[číst více]

 Wishlist