By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

10 superpotravin pro vaši postavu

Přišel čas vyrazit na nákup! Tentokrát se vyhněte butikům s oblečením a zamiřte do oddělení potravin.

superpotraviny uvodni

 

Artyčok

Především díky obrovskému zdroji želena jsou artyčoky vhodné nejen pro vegetariány, ale i pro těhotné, děti či starší ročníky. Jsou zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu A, kyseliny listové, vápníku, horčíku, fosforu, draslíku a flavonoidů. Jsou navíc výbornou dietetickou zeleninou, která obsahuje minimum kalorií. Artyčoky prospívají našim cévám, snižují totiž hladinu cholesterelu a jsou bohatým zdrojem vlákniny – a to hlavně pokud ho konzumujete celý, tedy nejen tzv. srdíčko. Nejduležitější ale je, že podporují metabolismus, pomáhají při hubnutí a mají protialergické účinky.

Voda

Dobře, není to zrovna jídlo, ale pokud budete pít hodně vody, váš organismus se naplní a budete jíst méně. A pokud ji budete pít hodně studenou, můžete dokonce výrazně zrychlit váš klidový metabolismus a spálit o 50 kalorií za den více. Stačí vám k tomu denně vypít šest chladných skleniček vody. Během letní sezóny si můžete například do vody přidat sezónní ovoce jako je meloun, maliny nebo jahody nebo případně bylinky jako je zázvor nebo máta.

Čokoláda

Připadá vám, že je to to příliš krásné, než aby to byla pravda? Faktem ale zůstává, že jedna studie potvrdila, že pravidelní jedlíci čokolády jsou štíhlejší než ti, co si ji dopřávají jen jednou za čas. Jak je to možné? Doktoři se přiklánějí k teorii, že pokud dostanete možnost sníst jeden čtvereček čokolády denně, s největší pravděpodobností se vám pak nestane, že sníte celou tabulku. Další teorií je, že čokoláda zvyšuje hladinu hormonu serotoninu, který navozuje hladinu dobrých pocitů v mozku, což má uklidňující efekt na vaši duši i váš metabolismus.

Mandle

Rozhodně zapomeňte na ty obalené v cukru nebo usmažené na oleji! Mandle jsou totiž nejzdravější v přírodní formě. Obsahují až 50% tuku, ten je ale z větší části pro člověka prospěšný. Je v nich málo cukru a mnoho užitečník prvků jako vápník, horčík, fosfor, zinek, selen a měď. Obsahují také vitamin E a vitaminy řady B, kyselinu listovou a antioxidanty. Bílkoviny obsažené v mandlích navíc pomáhají udržet v těle pružné cévy, vláknina se postará o zdravé trávení, pomalé stoupání hladiny cukru v krvi a tím i snížené ukládání tuků v buňkách.

Cottage sýr

Dieta a sýry? Jde to vůbec dohromady? V případě sýru Cottage můžete klidně udělat vyjímku. Bakterie mléčného kvašení, které tento druh hrudkovitého sýra obsahuje, mají pozitivní vliv na trávení. Navíc není vůbec kalorický, protože se vyrábí většinou z nízkotučného mléka a tak se hodí jako součást denní stravy. Jeho nízkou energetickou hodnotu oceníte při večeři, protože je velmi lehce stravitelný.

Avokádo

Exotické avokádo je často považováno za zeleninu, ale jedná se o ovoce, které má svůj původ v Jižní Americe. Pozitivní účinek avokáda při hubnutí spočívá v látkách, které obsahuje. Omega-6-mastné kyseliny vyrovnávají hladinu cukru v krvi a tím dokáží zabránit pocitům hladu. Také pomáhá snižovat přebytek kyselin, které se dostávají do těla při držení většiny diet. Po snědení avokáda člověk výborně zažene hlad, zlepší si metabolismus a vyrovná hladinu cukru v krvi.

Maliny

Kromě toho, že toto ovoce pomáhá díky obsahu vitamínu C posilovat imunitu, zároveň velice skvěle působí proti stresu a dokáže si poradit i s migrénou. Minerální látky fosfor a železo pomáhají při krvetvorbě, správné funkci srdce a nervové soustavy a vápník se zas postará o zdravé kosti a zuby. Nejdůležitější ale je, že ketony získané z malin, jsou například v Japonsku používány ve formě tablet nebo náplastí jako doplněk stravy při hubnutí. Čerstvé plody jsou pak vhodné při redukci váhy, protože zasytí a podpoří trávení. Navíc také odvodňují organismus a čistí střeva, což podporuje správné fungování organismu.

Vejce

Dlouhou dobu byla vejce zatracovaná pro svůj vysoký obsah cholestereolu, novější studie však ukazují, že se jedná o zbytečného strašáka. Naopak jedno vejce denně je superpotravina, která má v sobě obrovské množství živin a přitom obsahuje jen velmi málo kalorií. Kromě vitamínů A, B1, B2, B5, B6, B12, D, E a K, minerálních látek a lipidů, zejména fosfolipidu s vysokým zastoupením nenasycených matných kyselin včetně omega 3 mastných kyselin, obsahují také velké množství proteinů. Bílkovina ve vejcích také způsobuje vyplavení hormonu glukagonu, který přispívá k využítí uhlovodanů a tuků uložených v těle a zvyšuje hormony nasycenosti, které vysílají našemu mozku zprávy o sytosti.

Špenát

Můžete jíst množství zeleniny, ale špenát bude vždycky rozhodně tou, která má nejméně kalorií. Navíc obsahuje množství vitaminu A – zejména betakarotenu, který je známým antioxidantem a působí proti nebezpečným volným radikálům. Díky betakarotenu bude mít navíc vaše kůže zdravý vzhled. Ve špenátu je také velice dobře zastoupen podíl kyseliny listové a biotinu, který blahodárně působí na stav vlasů, nehtů, kůže a pohybového aparátu. Vyzkoušejte si ho přidat například do oblíbeného smoothie.

Grapefruit

Kromě toho že toto citrusové ovoce obsahuje vysoký podíl vitaminu C, má protizánětlivé a antimykonické účinky, reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol, dokáže potlačit nadměrnou chuť na sladké. Látky, které totiž grep obsahuje, podporují metabolismus cukrů. Před jídlem proto bývá doporučováno sníst půlku grepu nebo vypít sklenku grepové šťávy. Typickou lehce nahořklou chuť grepům pak propůjčuje látka zvaná naringin, která kladně ovlivňuje trávení a čistí organismus.

 

LUCIE
JANOTOVÁ

zakladatelka Bobovibe
Zdroje: archiv

Vydáno: 4.10.2015 | Všechny články autoraMůže se vám také líbit:


 Wishlist